Skip To Main Content

Staff Directory

Main Office

Name Title
Gloria Manna Principal
Kenneth (Kip) Childs Assistant Principal
Kelly Martin TLSS
Nancy Forte Office Support Specialist
Melissa Giorgi Office Support Specialist

 

Kindergarten

Name Title
Patricia Healy Kindergarten Teacher
Lee Ann Baranowski Kindergarten Teacher
Sarah Lane Kindergarten Teacher
Jessica Slocum Kindergarten Teacher
Theresa Ferro Kindergarten Teacher 
Stacy Kejechian Kindergarten Teacher 
   

 

1st Grade

Name Title
Brianna Petrollese 1st Grade Teacher
Anne Accettullo 1st Grade Teacher 
Jill Matturro 1st Grade Teacher
Samantha Ryan 1st Grade Teacher
Leah Maczuga  1st Grade Teacher
   

 

2nd Grade

Name Title
Myia Brannen 2nd Grade Teacher
Heather Farrell 2nd Grade Teacher
Cami Murace 2nd Grade Teacher
Daniele Schinella 2nd Grade Teacher
Marjorie Giddiens 2nd Grade Teacher

 

3rd Grade

Name Title
Susan Lathrop 3rd Grade Teacher
Esther Altamura 3rd Grade Teacher
Carol Hoegemann 3rd Grade Teacher 
Dena Burke 3rd Grade Teacher

 

4th Grade

Name Title
Danielle Possidento 4th Grade Teacher 
Melissa Leventhal 4th Grade Teacher
Nicole LoRusso 4th Grade Teacher
Sandra DeFilippis 4th Grade Teacher

 

5th Grade 

Name Title
Erin Durocher  5th Grade Teacher
Helena Kordowska 5th Grade Teacher
Michelle Davis 5th Grade Teacher
Jessica Mazzo 5th Grade Teacher 

 

Specialists 

Name Title
Marianne Santiago Art
Alison Willson Art
Becky Chuhta Music
Christopher Bucko Music 
Mary Alice Williams TISS
Jaime Janda P.E.
Jeffery Gruetzner P.E.

 

Literacy/Math Support

Name Title
Marytheresa Massoud Title I Reading
Kim Cassette IST 3-5
Linda Karpowich BOE Reading
Berta Yanez BNLS
Tracy Winn EL
Daniel Fox EL
Katie Ignatiadis EL
Michele Lewis EL

 

Support Staff

Name Title
Loraine Richards School Nurse
Arelis Cepeda PTA
Jessica Tylinski COTA
Katelyn Cappello OT Therapist
Adam Sacramone Psychologist
Mary Curley Social Worker
Robyn Buschini Community Health
Laura Anderson Resource
Susan Manashel Resource
Erin Gray Resource
Christine Gjuraj Resource
Barbara Galic Resource PT
Shannon Stabile Speech
Nelson Bravo SLP PT
Glenda Diaz Family Facilitator
Madison Barron  Building Substitute
Molly Smalley Building Substitute

 

Building Maintenance

Name Title
Frank Brown Head Custodian
Tom Troy Lead Custodian
Manuel Gil Custodian
Derrick Bartlett Custodian

 

Cafeteria

Name Title
Nancy Vitti Cafeteria